Aktualności

Wyniki konkursu

Wyniki konkursu

„Młodzież o członkostwie Polski w Unii Europejskiej”

 Od maja do końca września br. trwał konkurs na materiał prasowy „Młodzież o członkostwie Polski w Unii Europejskiej”. Do udziału zaprosiliśmy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, z terenu całej Polski. W odpowiedzi na ogłoszenie nadesłano 35 prac. Znamy już sześciu zwycięzców konkursu. więcej informacji

Wydanie specjalne Samorządu Miejskiego

Zapraszamy do lektury Samorządu Miejskiego poświęconego dekadzie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

W numerze znajdziecie Państwo przypomnienie Raportu Instytutu Spraw Publicznych Unia daje czy zabiera?, prezentującego ocenę członkostwa Polski w UE z perspektywy samorządów, informacje o obchodach  jubileuszu w kilkunastu polskich miastach, relację z międzynarodowej debaty poświęconej członkostwu Polski w Unii (Łódź 23.06.2014) oraz komentarze dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Samorząd Miejski (do pobrania)

O członkostwie Polski w UE

Międzynarodowa debata w Łodzi

O członkostwie Polski w UE

„10 lat po największym rozszerzeniu UE – perspektywa lokalna i regionalna” to tytuł międzynarodowej debaty, która odbyła się 23 czerwca 2014 r. w Łodzi. Towarzyszyła ona posiedzeniu Komitetu Politycznego Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR). 

Łódzka debata była jednym z elementów realizowanego w tym roku przez Związek Miast Polskich projektu „Dekada członkostwa Polski w UE – jacy byliśmy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?”. Jest on realizowany w ramach kolejnej edycji „Wsparcia samorządowego i obywatelskiego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2014” finansowanego przez  Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP, Gazetą Samorządu i Administracji, Serwisem Samorządowym PAP i Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży. Honorowy patronat nad projektem objęła Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Działania w ramach projektu „Dekada członkostwa Polski w UE – jacy byliśmy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?” koncentrują się na przypadającym w tym roku jubileuszu 10-lecia członkostwa Polski w UE oraz na niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Celem projektu jest nie tylko dokonanie bilansu, ale także przekazanie doświadczeń polskiej transformacji politycznej, gospodarczej i społecznej innym krajom, w tym przechodzącym proces demokratyzacji i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Doskonałą okazją do tego była właśnie łódzka debata. Wzięli w niej udział członkowie Komitetu Politycznego CEMR, przedstawiciele władz samorządowych z całej Europy, w tym także reprezentanci krajów aspirujących i przechodzących proces demokratyzacji i budowy społeczeństwa obywatelskiego (m.in. Ukraina, Mołdawia, kraje Bałkanów Zachodnich).

 Najpierw samorząd, potem Unia Czytaj całość

Międzynarodowa debata

10 lat po największym rozszerzeniu UE – perspektywa lokalna i regionalna

 Zapraszamy do udziału w międzynarodowej debacie pt. „10 lat po największym rozszerzeniu UE – perspektywa lokalna i regionalna”, która odbędzie się podczas posiedzenia Komitetu Politycznego Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR), w Łodzi, w sali konferencyjnej Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ul. Tymienieckiego 22/24, 23 czerwca 2014 r.

Celem debaty jest … (więcej)

Program Europa dla Obywateli 2014-2020

Rusza Europa dla Obywateli 2014-2020

Na stronie internetowej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA), w 23 oficjalnych językach UE, opublikowany został przewodnik programowy Europa dla Obywateli 2014-2020. Można już składać wnioski w ramach współpracy bliźniaczej, sieci miast partnerskich oraz pamięci europejskiej.

 Program składa się z dwóch komponentów: „Pamięć europejska” oraz „Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie”, które są uzupełnione przez działanie horyzontalne: „Waloryzacja”: analiza, rozpowszechnianie i wykorzystanie wyników projektów dofinansowanych z Programu „Europa dla Obywateli”. Czytaj całość